Krótka historia Walentynek
Walentynki to święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Choć do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach dziewięćdziesiątych, niekoniecznie należy je utożsamiać ze wzrostem popularności kultury amerykańskiej. Źródło święta jest chrześcijańskie - 14 lutego w kalendarzu liturgicznym wspomina się właśnie św. Walentego, patrona zakochanych. Walenty z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Żył w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II. Cesarz ten zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie. Uważał bowiem, że najlepszymi żołnierzami są legioniści nie mający rodzin. Zakaz złamał właśnie biskup Walenty i udzielał ślubu młodym legionistom. Z tego powodu został wtrącony do więzienia.
Pierwszą informację, uważaną przez niektórych za wzmiankę o Walentynkach, odnajdujemy w poemacie z 1382 roku - "Sejm Ptasi" (ang: The Parliament of Fowles) Geoffrey'a Chaucera. O "słodkiej Walentynce" pisał także na początku XV wieku Karol Orleański. Święto zostało również wspomniane w jednym z arcydzieł literatury - "Hamlecie" Williama Shakespeare'a. W XVIII wieku rozsławił je Sir Walter Scott - brytyjski powieściopisarz.
Stałym elementem Walentynek jest wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych kartek, najlepiej uzupełnionych o prosty, sympatyczny wiersz. Może zawierać on miłosne wyznanie. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania drugiej osoby walentynkowymi upominkami, np. kwiatami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz